Tinklo šakotuvas - Komutatorius (Unmanaged switch)

Komutatorius (network switch, switch), arba tinklo komutatorius - aktyvusis kompiuterių tinklo elementas, valdantis duomenų srautus taip, kad jie pasiektų reikiamą adresatą maksimaliu greičiu. Komutatoriaus pagalba inteneto ryšys „padalinamas" keliems klientams. Maršrutizuoti srautą komutatoriai gali tik pagal MAC adresą. Tai padidina tinklo saugumą ir našumą, nes kitiems tinklo segmentams nelieka būtinybės ir galimybės apdoroti ne jiems skirtus duomenis.

Komutatoriai gali būti apjungti vienas su kitu. Komutatoriai būna įvairių konstrukcijų: nevaldomieji (unmanaged switch) arba valdomi. Valdomieji komutatoriai gali vykdyti daug papildomų funkcijų (dubliavimas, virtualusis LAN, QoS, kelių kanalų sutelkimas).

Nevaldomi (switch'ai), kartais dar vadinami buitiniais, paprastai būna 2, 4, 8, 16 ir 24 jungčių (paprastai jie turi viena jungtimi daugiau, tai iėjimas, taigi 4 jungčiu switch'as turi penkias jungtis).

Switch'o pajungimas:

Paprastas tinklo šakotuvas atlieka jungčių išplėtimo funkciją kai routeryje neužtenka LAN jungčiu, jis naudojamas po maršrutizatoriaus(router),. Šiuolaikinius switch'ai palaiko AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX technologijas, kurios leidžia jungti komutatorių su maršrutizatoriumi (arba du komutatorius tarpusavyje) tiesiu laidu, į bet kurią komutatoriaus jungtį. Taigi naujuose switch'uose atskiro įėjimo nėra - įeinantį laidą galima jungti į bet kurią jungtį.

* Jei norite padalinti internetą namuose, bet neturite maršrutizatoriaus, komutatorius (switch) Jums netiks!

** Switch'a galima naudoti keliems kompiuteriams sujungti tarpusavyje. (Pvz. žaidimams tinkle žaisti, LAN party).